Wielkanoc jest jednym z najstarszych i najważniejszych Świąt w religii chrześcijańskiej. Ten radosny czas obfituje w wiele zwyczajów. Większość z nich znamy już od średniowiecza i praktykujemy je do dnia dzisiejszego.
Do najpopularniejszych tradycji, zwyczajów i obrzędów w okolicach Wielkiej Nocy należą:
Niedziela Palmowa - symbolizuje przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Kiedyś w Polsce nazywa „Wierzbną”, ponieważ gałązki wierzby zastępowały palmy.
Święconka – w Wielką Sobotę odbywa się święcenie pokarmów, które spożywamy podczas niedzielnego śniadania. Ta pogańska tradycja została uświęcona przez Kościół. Choć zwartość koszyczka różni się w zależności od regionu, to w każdym nie może zabraknąć: jajka, baranka, soli chleba, kiełbasy i chrzanu.
Niedziela Zmartwychwstania – Wielka Niedziela rozpoczyna się od uroczystej mszy – rezurekcji. Później cała rodzina zasiada przy stole i spożywa świąteczne śniadanie, podczas którego następuje składanie życzeń i dzieleniem się poświęconym jajkiem.
Pisanki – Pochodzenie tradycji malowania pisanek nie jest do końca znane. Każdy kolory symbolizuje coś innego. Fioletowy i niebieski oznacza Wielki Post, czerwony to przelana na krzyżu krew Chrystusa, zielona, brązowa i żółta wyrażają radość. W naturalny sposób jajka można zafarbować gotując je w łupinach cebuli, kwiatach malwy lub kory dębu.
Śmigus Dyngus - „Lany poniedziałek” to pogańskie święto, które symbolizuje budzenie się przyrody do życia oraz oczyszczenie z zimowego brudu. Przepowiednia mówi, że im mocniej oblana panna, tym większa szansa na szybkie zamążpójście.
Zajączek – zabawa wielkanocna – po świątecznym śniadaniu, wszyscy zebrani chodzą po domu i szukają ukrytych upominków.
Więcej informacji na:
Inspiracja:
https://gazetawroclawska.pl/tradycje-i-zwyczaje-wielkanocne-obrzedy-o-ktorych-pamietamy-w-wielkanoc-sprawdz/ar/3406019
Film pt.: Wielkanoc - zwyczaje dawniej i dziś
Kolorowanka on-line:
https://www.kolorowankionline.net/koszyk-wielkanocny
Gra on-line:
Wielkanoc (znajdź parę)
https://wordwall.net/pl/resource/1108859/wielkanoc
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz